GelecekSEN – Sercan Işık & Ece Güven

Bir kurumu ya da süreci en iyi, en doğru ve en samimi şekilde anlatabilecek kişiler burada yaşanmışlıkları, deneyimleri olan kişilerdir. Bu düşünce ile yola çıkarak belirli aralıklarla içimizden röportajları sizlerle paylaşıyor olacağız.

İlk röportajlarımızı bizim için ayrı bir önem taşıyan “GelecekSEN – Uzun Dönem Stajyerlik” dönemimiz ile ekibimize adım atan ve sonrasında kadromuza dahil ettiğimiz arkadaşlarımız Sercan Işık ve Ece Güven ile yaptık.

İşte birinci ağızdan sorularımıza gelen cevaplar :

Sercan Işık     Ece Güven

Staja başvurduğunuz zaman Alternatif Bank hakkında herhangi bir fikriniz var mıydı?

S.I. : Staja başvurmadan önce Alternatif Bank hakkında pek bilgim yoktu. Görüşmeye çağrıldıktan sonra araştırmaya başladım ve şubelerini gördüğümde dikkatimi çekmeye başladı. Katıldığım oryantasyon eğitimi ve iş arkadaşlarım sayesinde de Alternatif Bank hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başladım.

E.G. : Başvuru yapmadan önce  Alternatif Bank hakkında çok detaylı bilgim yoktu. Staj esnasında bankayı daha yakından tanıma fırsatım oldu.

Neden bankacılık sektörü?

S.I. :  Açıkcası bankacılık sektörü özellikle seçtiğim bir sektör değil. Üniversiteden mezun olduktan sonra niteliklerim ve yapmak istediğim şeyler çerçevesinde değişik sektörlerde birbirine paralel işlere başvurular yaptım. Yaptığım görüşmeler sonucunda bankacılık sektörünün kariyerim için faydalı olacağını düşünerek bu sektörde başladım.

E.G. : Matematik bölümünden mezun olduktan sonra ya bankacılık ya da finans sektörünü düşünüyordum. Bölümüm, fikir danıştığım çevreler ve kurumsal bir yapıda çalışmanın kariyer açısından önemi bankacılık sektörüne yönelmemde etkili oldu.

Yapmış olduğunuz staj size bir şeyler kattı mı? Kattıysa bunlar nelerdir?

S.I. : Yapmış olduğum staj bana hem uzmanlık alanımda hem de iş tecrübesi kazanmam anlamında bir çok şey kattı. Okulda aldığımız eğitim bizi belli bir yere getiriyor ve belirli şeyleri öğretiyor. Bunun üzerine koyabilmemiz için Alternatif Bank veya benzeri kurumlarda staj yapmanın kariyerimiz ve geleceğimiz için oıldukça yararlı olacağını düşünüyorum.

E.G. : Üniversiteden sonra iş ortamı yeni bir dünya. Staj, benim için bu dünyaya adım atarken ön hazırlık dönemi oldu. Ortamı tanımamı, bu ortamda bana düşen görevleri öğrenmemi sağlayan verimli bir süreçti.

Staja ilk başladığınızda, buralara gelebileceğinizi düşünüyor muydunuz?

S.I. : Staja ilk başladığımda eğer kadroda açık varsa ve biri alınacaksa o pozisyona aday olduğumu biliyordum. Çünkü şimdiye kadar karşılaştığım fırsatları elimden gelenin en iyisini yaparak değerlendirmeye çalıştım.

E.G. : Staja ilk başladığımda değil de stajın ilerleyen süreçlerinde, karşılıklı gelişen olumlu hava sonucunda burada çalışmak istediğime karar verdim ve bunun için elimden geleni yaptım.

İşe ilk başladığınız zamanı ve şimdi ki halinizi karşılaştırdığınızda ne gibi farklılıklar görüyorsunuz?

S.I. : İşe ilk başladığım zaman biraz tedirgindim. Bunun başlıca sebebi iş hayatında yeni olmamdı. Fakat ortaya bir şeyler çıkardıkça bu tedirginlik giderek azaldı ve kendime güvenim her geçen gün artmaya başladı. Birlikte çalıştığım kişilerde bilgi ve tecrübeleriyle benim bu süreci yönetmemde büyük katkı sağladılar.

E.G. : İşe ilk başladığımda gerek bankacılıkla gerekse çalıştığım departmanla ilgili gerekli donanım ve bilgiye sahip değildim.  Müdürlerimin ve iş arkadaşlarımın desteği ve yönlendirmesi, bunun yan sıra aldığım eğitimler yaptığım işi daha iyi anlamamı sağladı.

Staja yeni başlayacak arkadaşlarımıza önerileriniz nelerdir?

S.I. : Staj iş hayatını tanıyabilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri önemli bir fırsat. Bu zamanı iyi değerlendirmeli ve öğrenmeye açık ve aynı zamanda biraz da meraklı ve istekli olmaları gerekiyor.

E.G. : Staj, yukarıda da belirttiğim gibi, iş hayatına geçişte çok önemli bir süreç. Kişinin çalışacağı ortamı, insanları ve yapacağı işi tanıması açısından iyi bir fırsat olarak görülmeli ve buna göre değerlendirilmeli.

Ayrıca Alternatif Bank Kariyer‘de yayınladığımız “Bir Kelime Bir Cevap” videomuzu izlemek için tıklayınız; Gönderi

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: