Alternatif Bank Çağdaş Artu ile Yelken Açtı

image (5)Ünlü isimler ile yaşamları ve kariyerleri üzerine yapmaya başladığımız röportajlarımızdan ikincisini Milli Yelken Sporcusu olan ve Alternatif Bank’ı Yelken ile tanıştıran Çağdaş Artu ile gerçekleştirdik. Bu keyifli röportaj ve samimi sohbeti için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

• Çağdaş ARTU kimdir? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1979 İzmir doğumluyum. Yelken sporuna 1991 yılında Karşıyaka Spor Kulübü Yelken Şubesi’nde Optimist teknesi kullanarak başladım. 6 defa milli oldum. Çok sayıda madalya kazandım. Çocukluğum ve gençliğimin devamlı yarışlarda, antrenmanlarda geçmesi; sosyal, girişken, mücadeleyi seven, kötü alışkanlıkları olmayan bir yetişkin olmamı sağladı.

Kulüp adına yarışmayı bıraktıktan sonra, 20 yaşından itibaren yelken eğitmenliğine başladım. 2014 yılında Okan Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi almak için İstanbul’a geldim.

İstanbul’da özel yelken eğitimi vermeye devam ettim. Milli yelkenci ortağım Tarkan Akdoğan ile birlikte 2007 yılında kurduğumuz Cenoa Sailing’de eğitmenliğe ve yöneticiliğe devam ediyorum. Bununla beraber Artu Psikoloji adı altında, bireysel yetişkin psikolojik görüşmelerimi, alışılmışın dışına çıkarak yelkenli teknede yapıyorum.

• Yelkenciliğe nasıl başladınız?

Yelken sporuna ,1991 yılında Karşıyaka Spor Kulübü Yelken Şubesi’nin yaz okulu macerası ile başladım. Önceleri  futbol ve basketbol maceram olmuştu. Futbolu çok seviyordum fakat o zamanlar zayıf ve güçsüz olduğum için devam edemedim. Basketbolu da ben sevemedim. Karşıyaka küçük ve kolay bir ilçe olduğundan yelken kulübüne kayıt olmak kolay oldu. Evden kulübe yürüyerek ve bisiklet ile gidebiliyordum. Denizi de çok sevmem beni yelken macerasına sürükledi.

• Yelkencilikte sizi en çok çeken nedir?

Tek başıma yelkenli bir tekneyi kullanabilmek, yarışmak, rekabet, ödül almak gibi faktörler beni etkiledi. 12 yaşımda kendi bavulumu hazırlayıp deplasmanlara gitmek, bilmediğim denizlerde yarışmak, derece almak bu spora daha büyük bir aşkla bağlanmama sebep oldu. 12 yaşında bir tekneyi kendi başıma idare edebiliyordum ki o yaşta dünyada hiçbir taşıtı kullanmanıza izin verilmez. Rotamı belirlerken tüm kararları kendim verebiliyordum, denizde yanlızdım. Bu özgürlük duygusu  beni çok etkilemişti.

• Ne kadar süredir bu mesleği yapıyorsunuz?

Yelkenciliğim 24. yılına girdi. Yelken eğitimenliğini de 2000 yılından bu yana  yapmaktayım. Cenoa Sailing’i ise 2007 yılında kurduk.

• Haftada kaç saatiniz denizde geçiyor?

Hafta sonları en az 16 saat denizde kalıyorum. Özellikle yetişkin ve çalışan kesime hitap ettiğimiz için hafta sonları yoğun geçiyor. Hafta içi de ağırlıklı olarak iş çıkış saatlerinde denizde oluyorum.

image (6)

• Yelkencilik dışında neler yapıyorsunuz?

Yelkencilik dışında eğitimini aldığım psikoloji bilimiyle ilgili çalışmalar yapıyorum.  Üniversiteden mezun olduktan sonra hızlıca psikolog olarak da çalışmaya başladım. Çalışmak dışında, spor salonunda spor yapmak ve arkadaşlarımla güzel vakit geçirmek, sevdiğim ve yaptığım aktiviteler arasında.

• Asıl mesleğiniz olarak yelkenciliği mi yoksa psikologluğu mu görüyorsunuz?

Aslında her ikisi de birbiriyle ilgili. Fakat farklı olan; yelkencilik hobi iken işim oldu. Yelkencilik hayatımın şu anda bir lokomotifi…Eğitim vermenin dışında şirketi yönetmek zamanımı almakta. Büyük sponsor firmalarla çalışmanın ve büyük organizasyonlar düzenlemenin getirdiği stres ve gerginliği, psikolojiyi iyi bilmenin avantajıyla kolaylaştırıyorum.

Ayrıca, yelkende terapi adı altında danışanlarımla, denizde yelkenli tekne üzerinde görüşmeler yapıyorum. Yelkenci & psikolog etiketini iyi kullanmaya gayret ediyorum.

image

• Alternatif Bank’la tanışmanız nasıl oldu? Tanıştıktan sonra hayatınızda herhangi bir değişiklik oldu mu, olduysa bunlar nelerdir?

Alternatif Bank ile tanışmamız yaklaşık 3 yıl önce oldu. Alternatif Bank üst düzey yöneticilerine yelken eğitimi vererek bankayı tanımış oldum. Yaptığımız kurumsal çalışmaları Alternatif Bank çalışanlarına uygulamak için projeler ürettik. İlk önce temel yelken eğitimi ve amatör denizcilik belgesi kurslarıyla banka çalışanlarına yelken sporunu ve denizi sevdirmeye çalıştık. Daha sonraki yılda ise, Alternatif Bank Yelkenlisi projesini hayata geçirdik. Azuree 33 model yelkenlimize kurumsal logo ve görsel giydirerek yarışlarda dereceler almaya başladık.

Projenin gerçekleşmesinde, özellikle yelken sporunu seven ve projeye gönülden inanan eski Genel Müdürünüz Hamit Aydoğan ve İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcınız Murat Özer’e tekrar teşekkür ederim. Böyle büyük şirketlerin ve yöneticilerinin yelken sporuna katkıları, daha çok insanı yelken sporu ve deniz ile tanıştırmakta, bu durum da Türk denizciliğine ekstra motivasyon sağlamaktadır.

Bu vesileyle, Alternatif Bank içinde harika insanlarla tanıştım ve yeni arkadaşlar edindim.

• Son olarak eklemek istedikleriniz ve gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

image (4)Amacımız, yelkende güvenliği üst düzeyde tutmak, yelkenciliği öğretirken  insanları eğlendirmektir. Yelken sporunu herkesin seveceği beklenemez ama yelken,  hayatta bir kere mutlaka denenmesi gereken bir spordur.

Gençler; 18 yaşına kadar hiçbir aracı kullanmanız yasal olarak mümkün olmamasına rağmen 10 yaşından itibaren kendi kararlarınızı kendiniz vererek bir deniz taşıtınız kullanabiliyorsunuz. Bu kişisel gelişiminiz için çok önemli bir faktör. Ailelerin de yelken sporuna bu gözle bakıp daha fazla değer vemesini dilerim.

Yelken her yaşta yapılan bir spor olduğu için, yetişkinlere de yeni bir yaşam tarzı vadetmekteyiz. Yelken camiasında olmak, yarışmak ya da tekne kullanmayı öğrenip tatillerinde yelken kiralayıp mavi sularda gezmek, hayatta motivasyonunu kaybetmiş olan kişilere  yeni heyecanlar katabilir….

Etiketlendi:, , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: