“O” Bir Şube Müdürü “O” Bir Co-Pilot!

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 6. ayağı olan “Ford Otosan 32. Kocaeli Rallisi”nde, Castrol Ford Team Türkiye takımında, ekip arkadaşı Orhan Avcıoğlu ile 1. olmayı başaran Tuzla OSB Şube Müdürümüz Burçin Korkmaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisini başarılarının devamını dileyerek tebrik ediyor ve içeriği dolu dolu röportajın detaylarını paylaşıyoruz.

tuzla_osb_Şube_müdürü_burçin_korkmaz

Burçin Korkmaz kimdir? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1977 Ankara doğumluyum. 7 yaşında bir oğlum var ve evliyim. Bankacılıkta 12. yılım ve Tuzla OSB Şubesinde Şube Müdürü olarak çalışıyorum.

Hayatı dolu dolu yaşamayı seviyorum. Lise ve Üniversite zamanlarında çok hızlı bir Rock’er’dım ( Hala öyleyim ). Elektro gitar çalıyorum hatta bir Heavy Metal grubumuz bile vardı. Amatör olarak basketbol oynadım hala da aktif olarak yaptığım sporlardan biri.

Ralli serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı? 

Ralli ve Motorsporları hep ilgilendiğim ve oldukça beğendiğim bir spordu. Yıllarca televizyonda ( motorsporlarına gerçekten önem verilen yıllarda ) TV’de ve yerinde F1, Pist Yarışları ve Ralli izleyerek vakit geçirdim. Çok yakın bir arkadaşım 2003 yılında Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Co-Pilot olarak yarışmaya başladı. Onun başlaması beni ateşleyen nokta oldu. Bunu ben de yapabilirim dedim. Eğitim süreci sonunda TOSFED ( Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu)’dan lisansımı aldım ve 2007 yılında ilk ralli deneyimimi yaşadım. Hayatımda unutamadığım kadar zor bir yarıştı. Hedefim herkesin saygı duyduğu ve işini çok iyi yapan bir co-pilot olarak anılmak ve kısa vadede Türkiye Ralli Co-Pilotlar Şampiyonu olabilmekti. 2011 yılında Castrol Ford Team Türkiye  bünyesine katıldım ve Orhan Avcıoğlu’nun ile yarışmaya başladık. Hala birlikteyiz ve Türkiye Ralli Şampiyonluğu hedefimizi gerçekleştirmek için çabalıyoruz.

ralli_co_pilot

Ralli sizin için bir hobi mi yoksa ikinci bir meslek gibi mi? 

Ne bir hobi ne de bir yaşam biçimi bu benim Hayatım. Onun eksikliği benim gerçekten bir boşluk olacaktır. Hem sporcu hem seyirci olarak Otomobil Sporları’na gönül veren arkadaşlarım gibi bu sporu en iyi yerlere getirmek için çabalıyoruz. Spor hayatım bitse de aktif olarak Motor Sporlarında kulüp yöneticiliği, gözetmen, komiser veya yönetici olarak yeralmaya devam edeceğim.

Ne kadar süredir ralli ve bankacılığı bir arada yürütüyorsunuz? 

Ralli ve bankacılık 2007 yılından beri devam ediyor. Ben durumdan çok memnunum ancak ailem ve yöneticilerim kimi zaman mutsuz olabiliyorlar ki sebebi izinlerimi yarış öncesindeki 1 yada 2 gün de kullanıyorum. Yılda 8 yarış olsa 16 gün yapar, bu da ailemle birlikte bir tatile çıkamamak ve blok olarak bir izin kullanamamak manasına geliyor.

İkisini bir arada yürütmeyi nasıl başarıyorsunuz? Sizin için bu durumun zor / güzel yanları nelerdir? 

Federasyonun açıkladığı takvime göre izinlerimi önceden planlıyorum. Kısa kısa yoğun olarak geçen ve yapmayı çok istediğim bir sporu yaparken yıllık izinlerimi harcıyorum.  Zor olan tarafı aileme ayıracağım zamandan feragat etmem gerekiyor. Güzel olan tarafı bu spor her ne kadar en hızlı giden kazanır gibi görünse de içerisinde birçok faktörü barındırıyor. Sorumlu olduğunuz Türkiye’nin en iyi takımı olan Castrol Ford Team Türkiye bu sizin sorumluluk hissinizi ve aidiyetinizi arttırıyor. İlk önce takım için sonra kendiniz için yarışı iyi yerde bitirmeye çalışıyorsunuz. Motivasyonunuzu hep üst seviyede tutmanız gerekiyor. Hep çok dikkatli ve hesaplı olmanız gerekiyor, alacağınız riski her zaman ölçmeye ve almaya değer olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Kendinize iyi bakmanız gerek. Hep formda ve sağlıklı olmalısınız. Sanırım yukarıda saydıklarım nedeniyle hem geç yaşlanacağım hem de Alzheimer olmayacağım :).

burçin_korkmaz_ralli_co_pilot

Son olarak eklemek istedikleriniz ve gençlere tavsiyeleriniz nelerdir? 

Sorunuza çok alındım. Ben gencim zaten. Birgün bu soruyu yanıtlayacağım aklıma bile gelmezdi. J Neyse . Bu spor Türkiye’de birçok spor dalından daha az ilgi görüyor. Bu sebeple bu sporun daha fazla seyirci, basın ve sporcu ile yapılması gerekiyor. Her ne kadar yaptığımız spor çok tehlikeli görünse de trafikte kaza yapma olasılığınız ve sakatlanma oranınız bu sporu yaparken kaza yapma ve sakatlanma oranından daha fazla. Türkiye’de biliyorsunuz herkes hızlı araba kullanır, eğer yaşamak istedikleri adrenalin varsa bu sporun bir yerinden, seyirci olarak bile olsa, tutsunlar emin olun hiçbiri bırakamayacak.

Go-Card kullansınlar, İllerinde yapılan motorsporları organizasyonlarına seyirci ve yarışmacı olarak iştirak etsinler. Ben bu konuda bana yapılacak her türlü talebi yanıtlamaya ve yardımcı olmaya hazırım.

Diğer nokta profesyonel iş hayatım Bankacılık ve Bankacılık’ta kariyer yapmak en büyük hedefim. Bunu da gerçekleştireceğim. Hem Ralli hem Bankacılık önümüzdeki dönemde de beraber yürüyecek. Son söyleyeceğim şey ne yapılıyorsa severek yapılmalı. Ben seviyorum!

ralli_şampiyonası_birincilik

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: