Bankamızda Hazine’nin Yeni Yüzü: Levent Güven

abank_bogac_levent_guvenOcak ayı itibari ile aramıza katılan Hazine Grubu Genel Müdür Yardımcımız Levent Güven ile hem kendisi hem Hazine üzerine gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajın detaylarını paylaşıyoruz. Buradan kendisine bir kez daha aramıza hoş geldiniz diyerek, bizlerle paylaştığı samimi cevaplar için teşekkür ederiz.

Çocukluğunuzda hayal ettiğiniz meslek neydi?

Çocukluğumdan beri bilime karşı büyük ilgim var. Ortaokulda Tübitak Bilim Teknik dergisini her ay alıp okumaya başlamıştım. Dergiyi okudukça bilim adamı olmak hayalim olmaya başladı. Ancak hayatın gerçekleri ülkemizde farklı işliyor. Maddi kaygılar insanların meslek seçiminde daha pragmatik davranmasına sebep oluyor.

Kısaca kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum. Şehremini Lisesinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliğinden mezun oldum. Okul yıllarında Pamukbank ta yapmış olduğum yaz stajında Bankacılık çok ilgimi çekti. Finans konularını ve özellikle piyasaları okul yıllarında takip etmeye başladım. Takip ettikçe de yapmak istediğim işin piyasalarla ilgili bir iş olması gerektiğini anladım. Okuldan sonra askerlik görevini yerine getirmemin ardından istediğim işe 1996 yılının başında Turkish Bank Hazine Bölümü’nde başladım. Türk ekonomisi için zor yıllardı ve piyasalar çok dalgalıydı. Genç bir insan için o dönemlerde Hazine de çalışmak çok heyecanlı bir işti diyebilirim. Daha sonra sırasıyla Ulusalbank ve Osmanlı Bankası’nda yine Hazine Bölüm’lerinde çalıştım. 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin hemen ardından Türk Ekonomi Bankası’nda çalışmaya başladım. Kriz sonrasında gerçekleştirilen ekonomik reformların ve akabinde sağlanan siyasi istikrarın da etkisiyle 2000’li yıllar Türk ekonomisi açısından çok başarılı bir dönemdi. Bu süreçte bankacılık sektörü de çok gelişti ve güçlendi. Biz bankacılar da bu dönemde çok şey öğrendik. Hem yeni ürünler hem de yeni regülasyonlar tecrübemizi batılı bankacılar düzeyine taşıdı diyebilirim. 2017 yılı başında Alternatif Bank’ta yeni görevime başladım.

Bankamızda bizimle birlikte geçirdiğiniz iki aylık dönemi nasıl değerlendirirsiniz?

AlternatifBank benim yaptığım iş, yani Hazinecilik açısından çok değerli bir isimdir. Şu an Türk Bankacılık sektöründe çalışan birçok üst düzey değerli yönetici bu ekibin içinden çıktı. Birçoğu benim de arkadaşım. Bu anlamda burada olmaktan çok mutluyum. Güzel bir miras devraldım. Amacım mevcut başarıların üzerine yeni başarılar katarak AlternatifBank ailesine katkımızı en üst düzeye çıkarmak.

Kariyeriniz boyunca sizin için kırılma anları var mıydı? Bunlar nelerdi?

2011 yılına kadar kariyerim tamamıyla trading aktivitesi ile geçti. O sene Türk Ekonomi Bankası’nın ana hissedarı BNP Paribas’ın  Fortis Bank’ı global düzeyde satın almasıyla TEB’in de Fortis İstanbul ile birleşmesi gerekliliği ortaya çıktı. Birleşme sonrasında bana Aktif Pasif Yönetimi içinde bir pozisyon terfien teklif edildi. Trading’i seviyordum ama artık farklı bir şeyler yapma ihtiyacını da hissediyordum. Bu görevi kabul ettim. İyi ki de etmişim. Zira bu bölümde çalıştığım dönemde banka bilançosunu, faiz ve likidite riskinin yönetilmesini ve birçok regülasyonu öğrendim. Bazı büyük IT projelerinde bölüm adına çalıştım ki oldukça eğitici bir tecrübe olmuştu.

Şansın ve rastlantının başarınızı etkilediği anlar oldu mu?

Yok demek bence doğru olmaz. Önemli olan o şansı değerlendirmeyi bilmek. Bazen karşımıza çıkan şansı/fırsatı görmüyoruz bile. Sanırım benim için güzel bir rastlantı Osmanlı Bankası İK Bölümü’nde çalışan üniversite arkadaşımla bir doğum gününde karşılaşmamızdır. Bana bankanın hızla büyüdüğünü ve yeni insanlar aldıklarını söyledi, bir CV’mi istedi. O CV Ümit Leblebici’nin eline geçti ve onunla çalışmaya başladım.

Sizin için Hazine’de çalışan bir personelin olmazsa olmaz nitelikleri nelerdir?

Analitik bir bakış açısı oldukça önemli. Matematiği sevmeyen birisi Hazine de çalışmayı da sevemez diye düşünüyorum. Ekonomiyi hem global hem de lokal olarak yakından takip etmek çok önemli. Bu da çok okumayı gerektiriyor. Çeşitli haber kaynakları -ki buna sosyal medya da dahil günümüzde- sürekli takip etmek ve ilk bilen ilk duyan olmak çok önemli. Zira piyasadaki fiyatlar değişmeden aksiyon alabilmek bunu gerektiriyor. Son olarak okuduğunuzdan bir sonuç çıkarmak ve ileriye yönelik bir öngörü çıkarabilmek için temel düzeyde ekonomi teorisini bilmek de önemli bir diğer nitelik.

Kariyeriniz boyunca hiç unutamadığınız bir anınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

Türkiye gibi hem politik hem de ekonomik krizlerin sık sık yaşandığı bir ülkede bir Hazinecinin bir çok anısı oluyor ister istemez. 2001 yılında yaşanan kriz dün gibi aklımda. EFT’nin tam bir gün kapanamadığı günden mi bahsetsem, devalüasyon akşamından mı bahsetsem ya da 11 Eylül ikiz kuleler gününden mi bahsetsem. Gelin size Merkez Bankası’nın sadece bana müdahale ettiği günden bahsedeyim. 2006 yılında birçok farklı sebep bir araya geldi ve Mayıs ayıyla birlikte Türk Lirasında gittikçe hızlanan bir değer kaybı yaşanmaya başladı. Haziran ayında bu eğilim gittikçe Merkez Bankası’nı zorlayıcı bir noktaya gelmişti ama Merkez Bankası’ndan beklenen müdahale gelmiyordu. Haziran ayının sonlarına doğru bir gün Türk Lirasına atak artık öyle bir noktaya gelmişti ki, Reuters ekranından Bankalar kotasyonlarını çekmeye başladı. Ben o sıralar TEB de FX Masasının başındaydım. Bir anda Reuters ekranında kotasyonu olan bir tek ben kaldım. Türk Bankacılık sektöründe tek USD/TRY kotasyonu benim kotasyonumdu. O zamanlar şimdiki gibi FX platformları olmadığı için banka kotasyonları çok önemliydi ve bütün dünya Türk Lirası için benim fiyatımı görüyordu. Üç beş dakika sonra Merkez Bankası aradı ve müdahale etti.  Merkez Bankası bana dolar satıyor ben kotasyon düşüyorum.  Diğer bankalar da gelip benim kotasyonumdan alıyor. Merkez bana satıyor ben bankalara. 6-7 dakika sonra diğer bankalar bir gariplik olduğunu anladı ve onlar da kotasyonlarını girmeye başladılar ve Merkez Bankası müdahalesinden haberdar oldular.  O 6-7 dakika içinde oldukça güzel bir kar yapmıştım.

Sizin pozisyonunuzdaki birinin bir günü nasıl geçer bizimle paylaşır mısınız?

Sabah 8 gibi ofise geliyorum. Güne okuyarak başlıyorum. ABD piyasaları nasıl kapandı, Uzakdoğu nasıl açıldı ve nasıl gelişti, bugünkü politik ve ekonomik ajandada neler var gibi şeyler ve bazı önde gelen yabancı bankaların raporları bu okumaların başında geliyor. Sonrasında Hazine’deki tüm arkadaşların katılımı ile piyasa toplantısını yapıyoruz. Onların kendi alanlarıyla ilgili bilgilendirmelerini ve o güne ilişkin beklentilerini dinliyorum. Günün genelinde ekran başındayım. Bir yandan piyasaları ve trading ekibinin pozisyonlarını takip ederken bir yandan da ALM bölümünün likidite ve faiz riskine ilişkin aldığı aksiyonları takip ediyorum. Gün içinde iki ekip ile de sürekli iletişim halindeyim. Piyasadaki oynamalara göre taktiksel aksiyonlarımızı beraber belirliyoruz. Öte yandan, diğer önemli bir ekibimiz TMU ile de müşterilere yönelik yapılan mevduat ve türev ürün fiyatlamalarına ilişkin ve işlem hacmi gelişmelerine yönelik iletişim halinde kalıyorum. Müşteri işlemleri hem bankamızın karlılığı hem de bilançomuzun gelişimi ve risklerin yönetimi açısından çok önemli. TMU ekibinin verdiği geri bildirimler benim için en önemli bilgilerden biri oluyor. Bunun dışında hafta ve ay içine yayılmış rutin toplantı ve komitelere katılıyorum.abank_hazine_bogac_levent_guven

Çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak için ne gibi yöntemler kullanırsınız?

Hazine genelde stresli bir ortamdır. Piyasalardaki fiyatların hızlı oynaması her ekipte ayrı etkilere sahip oluyor ve gün içinde heyecanlı anlar yaşıyoruz. Bu stresin üstesinden gelmek için ekibin motivasyonu benim için çok önemli. Ekip arkadaşlarımla sürekli iletişim halinde kalmaya çalışıyorum. Onların bir derdi, bir sorunu varsa bana rahatlıkla anlatabilirler. Ekip içindeki iletişimin kalitesi de benim için önemli. Birbirlerini daha iyi tanımaları için birlikte vakit geçireceğimiz fırsatları önemsiyorum. Dışarda yenen bir öğlen yemeği ya da iş çıkışı beraber gidilen bir cafe bunun için güzel fırsatlar diye düşünüyorum.

Boş zamanlarınızda, kariyerinizi destekleyici hangi aktiviteleri yapmaktan keyif alırsınız?

Ekonomi tarihi hakkında okumak hoşuma gidiyor. Bu konularla ilgili çıkan kitapları yakından takip ediyorum. Öte yandan piyasaları en çok etkileyen şey politik gelişmeler. Politik gelişmeleri yorumlamak da Tarih bilgisi gerektiriyor. Bu sebeple Dünya Tarihi de diğer okumaya çalıştığım alanlardan biri.

Kariyerine Hazine’de yeni başlayacak olan arkadaşlarımız için tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Okumak. Hem teorik hem pratik okuma. Teoriden kastım, ekonomi ve finans hakkında bilgi edinilecek kitaplar. Pratik okumadan kastım ise gazeteleri ve dergileri yakından takip etmek. Sosyal medyada veya bloglarda takip edilmesi gereken çok değerli insanlar var. Dünyadan bihaber biri istediği kadar akıllı olsun analitik olsun iyi bir Hazineci olamaz.

Profesyonellere ve kariyerine yeni adım atacak gençlere tavsiye edebileceğiniz filmler ve kitaplar var mı?

Çok kitap var. Hangisini söylesem. Tabi ki benim gençliğimde bütün Hazinecilerin başucu kitabı Michael Lewis’in  Yalancının Pokeri’ni söyleyebilirim. Michael Lewis in bütün kitapları güzeldir aslında. Kendisi eski bir trader. Ama iyi de bir yazar. Büyük Açık, filme de çevrilen bir kitabı. Filmi güzeldi ama kitabı daha da güzel.  Peter Bernstein , Tanrılara Karşı: Riskin Olağanüstü Tarihi; Charles Kindleberger Cinnet, Panik ve Çöküş- Mali Krizler Tarihi;  Nassim Thaleb, Kara Kuğu diğer aklıma gelen kitaplar.

Bundan sonrası için gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz, hayaliniz var mı?

Alternatif Bank Hazine Bölümünü IT’yi en verimli kullanan Hazinelerden biri haline getirmek isterim. Bizim için bilgi önemli. Bilgiyi en hızlı şekilde analiz edebilen sonuç çıkaran ve bunu müşteriye en iyi ürünü ve fiyatı sunacak hale getiren Hazine olmak amacımız. Bu amaca ulaşırken IT çözümleri  benim için çok önemli.

Etiketlendi:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: