Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcımız Mete Hakan Güner Hakkında Merak Edilenler..

Çocukluğunuzda hayal ettiğiniz meslek neydi?

Çok küçükken postacı olmak isterdim.  Hem hareket halinde, hem insanlarla temas halinde hem de hedefleri sonuçları ölçülebilen bir iş diye.

Kısaca kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?

Ben iki çocuklu orta sınıf memur bir aileden geliyorum.  Tüm eğitim yaşamım Ankara’da gecti.

Kariyerim aslında tercih ve tesadüflerin bir arada bana sunduğu fırsat ve zorlukların toplamı.  Aslında birkaç iş teklifi varken, sadece ailemin bulunduğu şehir olan Ankara’da bir teklif sunduğu için bir banka ile başladi iş yaşamım. 2 yıla yakın çalıştım. Peşinden askerlik sonrası İstanbul bir zorunluluk diye düşünüp, İstanbul’a geldim.  Başka bir bankada süren 17 yıldan sonra meslek yaşamımın 20. yılında Alternatif Bank ailesine katıldım.

2,5 yıldır  Bankamızda çalışıyorsunuz. Alternatif Bank’lı  olmak sizin için ne ifade ediyor, bizlerle paylaşır mısınız?

Alternatif Bank bence kendi ruhu olan bir kurum.  Asla snob olmayan, butik bir hali var.  Kendimle karakter olarak çok benzeştiriyorum.  O yüzden kendimi evimde hissettiğim, daha iyi olmasını sadece profesyonel olarak değil duygusal olarak da çok önemsediğim bir varlık.

Kariyeriniz boyunca sizin için kırılma anları var mıydı? Bunlar nelerdi?

İstanbul’a gelme tercihi bence önemliydi.  İkinci bankama geçiş kararım zor ama bence önemli bir ikinci kırılma anıydı.  O gün için çok daha küçük bir bankaydı.  Ama zamanla Türkiye’nin en varlıklı insanlarından biri olacak YKB ile beni geliştiren tecrübeler yaşadım.  Yine Alternatif Bank’a geçiş kararım da önemli bir kırılma noktasıydı.  Şükür o karar da getirdiği tüm belirsizliklere rağmen bugün itibari ile iyi ki almışım dediğim bir karar oldu.

Şansın ve rastlantının başarıyı etkilediğine inanır mısınız?

Ben çalışmanın şansı tetiklediğini düşünüyorum.  Başarı ise yapabileceğinin maksimumunu yapmak zaten.  Onu samimiyetle, kendine dürüstlükle yapabildikten sonra alınan her sonuç başarıdır.

Sizin için Pazarlama / Satış alanında çalışan bir personelin olmazsa olmaz genel nitelikleri nelerdir?

Öncelikle sorumlu olduğu alandaki ürünleri bilmeli.  Empati yeteneği olmalı.  Temsil ettiği kurumla müşterisinin faydasını dengeli olarak yürütmeli.  Uzun vadeli başarıya konsantre olmalı.

Hayatınızda sizi etkileyen, idol olarak tanımlayabileceğiniz, örnek aldığınız bir kişi var mı? Varsa hangi yönleri sizi etkiledi?

Örnek aldığım özellikleri olan çok sayıda insan var.  Hala listem yeni insanlarla zenginleşiyor.  Ama spesifik bir kişiden bahsetmek benim için zor.

Sizin pozisyonunuzdaki birinin bir günü nasıl geçer bizimle paylaşır mısınız?

Günün ilk konusu dün neler oldu.  Ana sonuçlara mutlaka bakarım.  Sonra gün içinde adı konmuş toplantı veya randevular vardır.  Onlara katılırım.  Hergün mutlaka feedback alırım ayrıca.  Yakın çalışma arkadaşlarımdan, müşterilerimizden, meslektaşlarımdan, amirlerimden.

Çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak sizin için ne kadar önemli? Bunun için için neler yapıyorsunuz?

Bence hayati bir alan.  Ama işler iyi giderken sevinmek kadar, kıyasen aksarken de aynı sorumluluğu doğru seviyede paylaşmak önemli bence.  Yaptığım şey birebir temas ve samimi olmak.  Ötesinde suni bir şey yapmak benim tarzım değil.

Boş zamanlarınızda hangi aktiviteleri yapmaktan keyif alırsınız?

Boş zamanlarımda fırsatım olursa yüzmeyi, squash oynamayı, okumayı, dostlarımla acelesiz yemekler yemeyi seviyorum.

Profesyonellere ve kariyerine yeni adım atacak gençlere tavsiye edebileceğiniz filmler ve kitaplar var mı?

Ben okuyun derim. Sınırsız, çerçevesiz.  Meslek yaşamı yaşamın bir alt seti.  O yüzden klasik tüm kitaplar ve IMDB puanı 7 üstü tüm filmler iyi gelecektir.

Kariyerine Pazarlama iş kollarında başlayacak olan arkadaşlarımız için tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Çok insanla temas etsinler.  Çok farklı kaynaktan okusunlar, dinlesinler.  Müşterinin aslında ne beklediğini anlamak için insanı anlamak önemli.  Sanılanın aksine iyi dinlemenin, söylenen kadar söylenmeyeni duymanın da anlatmak kadar önemli olduğu bu alanda insanı anlamaya calışsınlar.

Bundan sonrası için gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz, hayaliniz var mı?

Alternatif Bank’ın bir model olarak önce ülke çapında sonra uluslararası mecrada net biçimde mevcut rekabetten ayrılarak takdir edilmesi benim şu andaki ilk hayalim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bence hayat çok kıymetli.  Her an tek ve tekrarı yok.  O yüzden herkesin ana sorumluluğu kendisine karşı.  Yaptığım şey yapabileceğimin en iyisi mi sorusunu sormaktan vazgeçmemeye çalıştım, çalışacağım.

 

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: