Alternatif Menkul Genel Müdürümüz Özcan Geçer Hakkında Merak Edilenler..

Kısaca kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?

Merhaba;  İTÜ İşletme Mühendisliği 1997 mezunuyum. Üniversite döneminde Sermaye Piyasalarına olan ilgim tezimi de bu konuda  vermemi sağladı.  Garanti Yatırım’da okulla birlikte sürdürdüğüm gönüllü stajyerlik dönemi  ve mezuniyetim ertesinde profesyonel hayatıma da Alternatif Menkul’de başladım. Hem pay senedi hem de borçlanma piyasalarında saygın bir yeri olan kurumun Hazine Bölümü’nde görev aldım. Kıymetli yöneticilerim sayesinde, işin stresli mahiyetine rağmen sıcak bir aile ortamını bulmuş oldum. Gönlümdeki yatırım fonu yöneticiliğine de, 2001 krizi ertesinde Alternatif Bank fonlarının yönetiminin Hazine Bölümümüze verilmesi fırsatı ile ulaşmış oldum. Zaman içinde hem Hazine işlemlerinde hem de fonlardaki sorumluluk alanlarım genişledi. Alternatif Menkul olarak uzun yıllar yatırım fonlarını, Alternatif Bank’ın saygınlığına yakışır bir şekilde yüksek getiri performanslarıyla yönetmeyi başardık. 2015’te  Kurumsal Finansman Bölümü’nün de sorumluluğunu aldıktan sonra, 2016 Nisan ayında Genel Müdür Vekilliği’ne atandım. 2016 Ekim ayından bu yana da  Genel Müdürlük görevime devam etmekteyim.

Çocukluğunuzda hayal ettiğiniz meslek neydi?

Aile olarak tüm aile fertlerimin Diş Hekimliği, Doktor, Eczacı gibi sağlık sektöründe çalışmasından ötürü küçük yaşlarda bu yöne doğru eğilim olsa da İşletme Mühendisliği’ne geçişten sonra ağırlık finans üzerine kaymaya başladı. İşletme Mühendisliği tercihim de derslerde  hem Fen hem de Matematik derslerini sevmemden ötürü, iki konunun bir arada yürüyebileceği bir bölüm arayışımda şekillenmişti ama belirttiğim gibi zaman içerisinde sermaye piyasalarına ilgim yükseldi. Belki de risk yönetimi açısından, aile fertlerinin hepsinin aynı sektörde yoğunlaşmasında bir sakınca hissetmiş olabilirim.:)

20  yıldır  Alternatif Menkul’de çalışıyorsunuz. Bu kadar uzun yıldır aynı şirkette  olmak sizin için ne ifade ediyor, bizlerle paylaşır mısınız?

Öncelikle röportajın başında bahsettiğim işe girişteki  sıcak aile ortamı, müşterilerimizle karşılıklı saygın iletişimlerimiz ve bunun devamı, kurum kültürüne bağlılık anlamında beni oldukça etkiledi. Elimden geldiğince de bunu devam ettirmeye çalıştım ve gençlik döneminin tüm anılarını Alternatif Menkul’deyken yaşadım. O yüzden bizim için şirketten öte bir konumda, adeta evimiz gibidir.. Alternatif Menkul’ün yapıtaşlarından biri olmanın bilinciyle her ortamda tutum ve davranışlarımıza da dikkat ederim. Süreç içerisinde yöneticilerimiz değişse de  görevimizi  hakkıyla yaparak elimizden geldiğince çalıştıkça, sorun üreten değil sorun çözen noktada yeni yöneticilerimizle de uyumlu çalıştık. Her meslekte olduğu gibi güven ilişkisi içerisinde yol almak vazgeçilmezimiz. Emektar olmanın gururunu da bu şirkette yine uzun dönem birlikte görev aldığımız arkadaşlarımızla paylaşıyor ve aramıza katılanlara da uyumlu bir ortam hazırlıyoruz.

Kariyeriniz boyunca sizin için kırılma anları var mıydı? Bunlar nelerdi?

Kariyerim boyunca, keskin finansal krizlerin yol açtığı sektörel küçülme süreçleri ve yeniden yapılandırma aşamalarında sancılı günleri unutmak imkansız. Yapı olarak insanî ilişkilere çok değer verdiğim için, aramızdan ayrılan kıymetli arkadaşların ardından üzülmemek olmuyor. Neyse ki bu değer verdiğimiz isimlerle bağlantıyı koparmamış olmamız da bizi umutlandırıyor.

Şansın ve rastlantının başarıyı etkilediğine inanır mısınız?

Tesadüfler hayatın cilveleridir, başınıza gelen bir olayın sizi göründüğünden farklı bir konuma getirmesine denk gelmişizdir. Yılbaşı piyango hayallemelerinde, geçmişte büyük ikramiyeler kazanmış nice kayboluşların hikayelerini de dinleriz beraber; ‘’şans” gelmiş ama bu tesadüf fırsata çevrilememiştir. Neticede gelen şansı başarıya çevirmek de bir akıl işi olduğuna göre, geleni iyi analiz etmekte mesele. Başarının özü de  pozitif düşünce ve istikrardan geçmekte. Hayatımızda bizi yol ayrımına getirecek bu gibi durumları iyi kullanabilmeyi herkes için dilerim.

Sizin için Yatırım sektöründe çalışan bir personelin olmazsa olmaz genel nitelikleri nelerdir?

Yatırım sektöründe çalışan personelin,  sadece finansal verileri okuması değil konjonktürel olarak piyasaları etkileyecek tüm faktörleri birlikte analiz edebilecek bir bakış açısına sahip olması gerekir. Geçmişe göre paranın sahibi ile yöneticisinin farklı olduğu bir çağdayız. Bu anlamda sahibin yöneticiye olan güveni çok kritik bir önem teşkil ediyor. Riskli yatırım tercihleri varsa, sonucunda kazanmak kadar değer kaybı da olabileceği için müşteriyle kriterler konusunda çok açık ve dürüst bir iletişim şekli gerekiyor. Davranışsal finans gibi güncel konularda yetkinlik önemli.

Kariyeriniz boyunca hiç unutamadığınız bir anınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

Kariyerim boyunca pek çok anımız birikti, ayırt etmek zor olduğu için ilk anımı anlatmayı isterim. Üniversite ertesi, profesyonel yaşantımın ilk gününde üzerimdeki stresin ağırlığıyla sabah şirkete geldim. Açık ofis çalışma formatında, alanın ortasında piyasayla ilgili sabah toplantısı yapılıyordu. Kapıyı açar açmaz kendimi ciddi meseleleri tartışan bir topluluğun içinde buldum. Bölmemek için tedirgin beklerken, Hazine Bölümü müdürümüz beni görünce yönelip günaydın diyerek, toplantının ortasına doğru yöneltti. Tam nereden başlayarak merhabalaşacağımı bilememenin tereddütündeyken, grup içinde bir kadın yöneticimizin ‘’Oh be! erkek gelmiş!!’’ esprisi havada patladı. Birden o ciddi havanın gidip kahkaların yerini almasıyla ben de o coşkuya katılmış oldum. Alternatif Menkul’ün kuruluş sürecinde ağırlık kadınlardan yana olduğu için buna nazireyle yapılan çıkış ve  o an ailenin bir ferdi olarak sıcaklığı hissetmem ilk anım olmuştu. Halen o ekipten karşılaştığımız kıymetli yöneticilerimizle aynı güzel duyguları paylaşırız.

Genel Müdür olarak bir gününüz nasıl geçiyor bizimle paylaşır mısınız?

Genelde sabahları piyasa açılışı öncesi, içeride ve dış dünyada siyasi gelişmeleri okur, ekonomik gündemi gözden geçiririm. Devamında, Alternatif Menkul Günlük Bülten’imizi ve piyasadaki raporlardan seçtiklerimi okurum. Çalışma arkadaşlarımla değerlendirmeler yapar ve kurum içi hazırlanan müşteri analiz raporlarını incelerim. Toplantı müzakerelerimize göre alınacak aksiyonların takibini sağlarım. Pay Senedi ve Vadeli İşlemler Piyasası’nı izlerim. Yapacağımız bono ihraçlarında doğru çıkışları sağlayabilmek için Borçlanma Araçları Piyasası’nı ve diğer kurumların ihraç koşullarını günlük olarak incelerim. Para Piyasası’nda yaptığımız günlük arbitraj işlemlerini takip ederim. Bölüm arkadaşlarımızdan gelen müşteri taleplerini yetkili yöneticilerimizle analiz eder, çözümler üretiriz.  Toplantılar ertesinde, gün sonunda şirket gelir kalemleri ile ilgili günlük sonuçları incelerim.

Çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak sizin için ne kadar önemli? Bunun için  neler yapıyorsunuz?

Alternatif Menkul olarak yapılan işe oranla sayıca dar bir kadroyla çalışıyoruz. Bu anlamda çalışan mutluluğu ve ekibin uyumu herşeyden daha önemli oluyor. Gündelik hayatımızda ailemizden bile daha çok birlikte vakit geçirdiğimiz çalışma arkadaşlarımızın motivasyonunu sağlamaya çalışıyorum. Tüm arkadaşlarımızın fikirlerine değer veriyor, onları dinliyorum. Ast-üst ilişkisini hissettirmeyecek şekilde karşılıklı sevgi ve saygımız vardır. Ulaşılabilir olmak adına elimden geldiğince de  açık iletişim kurarım; arkadaşlarımın özel ya da işsel kaygılarını rahatlıkla paylaşabildiği bir yapıya sahibim. Verilen emeğin farkında olduğumu hissettirir ve buna göre davranırım.  İletişim olarak da elverdiğince yazılı değil de göz göze temasla değerlendirme yapmayı severim.  Şirket içinde özel günlerde ya da şirketin başarılı işlemlerinde küçük kutlamalarla bu başarının keyfini birlikte çıkarmayı tercih ederim.

Boş zamanlarınızda hangi aktiviteleri yapmaktan keyif alırsınız?

Stresi yoğun mesleğimiz olduğu için boş zaman değerlendirme konusu herkes gibi bizim için de tedavi edici bir unsur. Genel olarak etnik kültürlere ilgim olduğu için, bunlarla ilgili çeşitli tarihsel araştırma ve davranış psikolojisi kitaplarını okumayı severim. Kültürel miraslardan Anadolu’nun kaybolan dilleri ve çeşitli toplumsal bellek olayları ile ilgili belgesel, kitap, sergi gibi çalışmalarım oldu.  Fotoğraf tarihi de ilgi alanıma girer; belki de geçmişe özlemden, uzun zamandır 1860-1910 dönemi orjinal İstanbul fotoğraflarının koleksiyonunu yapar müzayedeleri takip ederim. Aile fertleri ve dostlarla güzel vakit geçirmenin keyfi de bambaşka tabii…

Profesyonellere ve kariyerine yeni adım atacak gençlere tavsiye edebileceğiniz filmler ve kitaplar var mı?

Paranın Yükselişi – Dünyanın Finansal Tarihi /  Niall Ferguson , Tanrılara Karşı- Riskin Olağanüstü Tarihi,  Altının Gücü  /  Peter Bernstein, Bir Borsa Spekülatörünün Anıları /  Edvin Lefevre, Galata Bankerleri / Haydar Kazgan. Bir de tarihte  Lale Soğanı piyasası çılgınlığı gibi çeşitli yüksek fiyat hareketlerini anlatan  Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı / Charles Mackay gibi merak uyandırıcı bir kitabı da paylaşayım.

Kariyerine Yatırım sektöründe başlayacak olan arkadaşlarımız için tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Yatırım Sektörü’nde çalışmak inisiyatif almak demektir. Verilen kararların kısa bir zaman dilim içerisinde sonuçlarının görülebileceği bir meslek. Müşteri profili de bankadakinden farklıdır. Dalga boyu yüksek bir iş alanı olduğu için de soğukkanlı bir yapıyı gerektirmekte.  Riskleri yönetebilme ve çarpraz analiz gücü olan karakter yapısı önem taşır.

Bundan sonrası için gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz, hayaliniz var mı?

Çalışma hayatıyla ilgili projelerimize göre stratejilerimizi hazırlıyoruz, Alternatif Menkul’ün Sermaye Piyasalarında hak ettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Özel hayatta ise gelecekte açmak istediğim bir sergi ve hazırlamak istediğim bir kitap projesi var.  Zaman ve koşullar içerisinde yeni proje ve hayaller elbette olacaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir filozofa yaşını sormuşlar, o da ‘’ Acı tecrübelerim kadar yaşlı, hayallerim kadar gencim’’ demiş. Ben de aynı şekilde,  iş ve özel yaşamlarında Alternatif Bank, Alternatif Lease ve Alternatif Menkul’deki tüm çalışma arkadaşlarımız  için her daim ‘genç kalmaları’ dileğimi sunarım.  Birlikte güzel günlere…

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: