Alternatif Lease

Alternatif Lease; Satış&Pazarlama, Operasyon & IT, Varlık Değerleme, Kredi Tahsis, Risk Takip  ve Mali İdari işler olmak üzere 6 bölümden oluşuyor.

Satış ve Pazarlama:

Şirket 3 ana kaynak üzerinden pazarlama ve satış faaliyetlerini gerçekleştirmekte olup söz konusu kaynaklar Alternatif Bank, Satıcı Firmalar (kiralama işlemine konu malların satıcıları) ve Şirket bünyesinde çalışan pazarlama kadrosudur. Satıcı firmalarla birlikte gerçekleştirilen özel kampanyalar ve Alternatif Bank şubeleri ile yaratılan sinerji ile sunduğu finansman alternatifleri Alternatif Lease’in müşterilerine ulaşmasını sağlamaktadır.

Ekip kendi içinde biri İstanbul’da kurumsal müşterilerin yatırım finansman ihitiyacı olmak üzere, küçük/orta işletmelerin yatırım finansman ihtiyaçları için de toplam 4 farklı bölgede (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana) yapılanmaktadır.  Bölgelerin her bir dağıtım kanalı için  kendi içlerinde de kırılımları vardır. Gelen yönlendirme sonrasında yapılan teklif ve müşteri ziyaretleri ile kredi tahsisi için gerekli bilgileri vermek bölümün sorumluluğundadır.  Bölüm 16  kişiden oluşmaktadır.

Operasyon & IT:

Departman 4 bölümden oluşmaktadır; Sözleşme Yazım, Leasing İşlemleri, Satıcı Ödemeleri ve İşlemin Aktifleştirilmesi, Sigorta ve Bilgi Sistemleri. Toplam 12 kişiden oluşmaktadır.

Sözleşme Yazım; kredisi onaylanan işlemin sözleşme haline getirilerek, imzaların ve teminatların tamamlanması, sözleşmenin birlik nezdinde tescilini takip ederek Leasing kredisini kullanıma hazır hale getirilmesi.

Leasing İşlemleri Satıcı Ödemeleri ve İşlemin Aktifleştirilmesi; Sözleşmesi hazır olan dosyanın ekipman satıcısı ve kiracı ile iletişim kurarak sözleşmeye konu malın satın alma işlemlerini gerçekleştirerek ekipmanın kiracıya tesliminden sorumludur. İthal işlemlerin takibi, ruhsat gerektiren işlemlerde sicil kayıt takipleri, teşvik belgesi içeren işlemlerin tüm sorumlulukları bu departman tarafından yönetilir. Ekipmanın teslim edilmesi ile birlikte tüm masrafların tahsil edilmesi ve müşteriye ödeme  planın  son halinin gönderilmesi ile işlem sonuçlanır.

Sigorta; Leasing ‘e konu ekipmanların sigorta (nakliye de dahil olmak üzere) işlemlerinin takibi bu bölüm tarafından yapılır. Poliçelendirmenin yanı sıra kiralama süresi boyunca ekipmanda meydana gelebilcek bir hasar anında ilgili departman dosyanın takibini başından sonuna kadar yapar.

Bilgi Sistemleri; kullanılan IT yazılımı ile ilgili departmanlardan gelen geliştirme taleplerinin yönetilmesi,  sistem altyapısını Banka ile ortak yönetilmesi, şirket için de bulunan altyapının yönetimi, iş sürekliliği planlarının uygulaması ve kurgulanması, gün içinde meydana gelen IT ile ilgili aksaklıkların tesbiti ve giderilmesi ve tüm IT konularını içeren işlemlerin yönetilmesinden sorumludur.

Varlık Değerleme:

Leasing işlemine konu ekipman teminat değeri olması dolayısıyla ekipmanın ikinci el değerleme işlemlerini gerçekleştirir ve sisteme bunlarla ilgili güncellemeler yapar. 1 kişiden oluşur.

Kredi Tahsis:

Kredi Komitesi yetki seviyesindeki tekliflerinin risk politikiları belirlenen kapsam ve kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi, uygun görülenlerin onaya sunulması, kredilerin kullandırılması için gerekli tebliğ koşullarının belirlenmesi, kullandırılan bu kredilerin finansal koşullarının izlenmesi ve portföy olarak takibini sağlar. Bölüm 4 kişiden oluşmaktadır.

Risk Takip:

Günlük tahsilatın takibi, gecikme yaşanan ödemelerde aksiyonların alınması, çalışılan hukuk büroları ile dosya takiplerinin yapılması, ödeme güçlüğü nedeniyle el konulan Leasing’e konu ekipmanın depo işlemlerinin takipleri ve ekipmanın 3. kişiye satış işlemleri departman sorumluluğundadır. Risk yapılandırmalarında ve karşılıkların belirlenmesi de aktif rol oynar.  Yakın takip dosyalarının izlenmesi ve erken uyarı sistemlerinin kurgulanmasını yapar. Banka ile ortak müşterilerde ortak bir yol izlemek üzere çalışmalarda bulunur. Bölüm 7 kişiden oluşmaktadır.

Mali ve İdari İşler:

Departman 3 bölümden oluşur; Muhasebe ve Raporlama, Finansman ve İdari işler. Toplam 11 kişiden oluşmaktadır.

Muhasebe ve Raporlama; Şirket içi yapılan işlemlerin muhasebeleşmesi, yasal ve/veya idari tüm raporların oluşturulmasından sorumludur. Vergi ve mevzuat ile ilgili değişiklikler  bölümün takibindedir.

Finansman; Leasing işlemleri için nakit ihtiyacının karşılanması için fonlama alternatifleri yaratmak, nakit akışının yönetilmesi, aktif-pasif yönetimi, döviz pozisyonlarının yönetimi bölüm tarafından yapılır.

İdari İşler; şirketin idari işleri ile ilgili satın alma dışında kalan işler ilgili birimin yönetimindedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: