Alternatif Lease Pazarlama Genel Müdür Yardımcımız Mehmet Akif Özkan Hakkında Merak Edilenler..

Kısaca kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?

Merhaba, yaşamımın büyük çoğunluğu Ankara’da geçti. Liseyi Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladım, sonrasında Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Kimya Mühendisliği okudum. Meslek hayatıma 20 yıl önce Yapı Kredi Leasing Ankara bölgesinde başladım. Beni işe alan, bu mesleğe girmeme vesile olan kişi  bankamızın eski Genel Müdür’lerinden Sn. Hamit Aydoğan’dır. Sonrasında Garanti Leasing’de uzun yıllarım geçti. Hatta Garanti’de 2 ayrı dönemde farklı görevler aldım. Dış ve Fortis Leasing zamanında 2004-2007 yılları arasında Ankara Bölge Müdürü olarak şimdi ki Genel Müdür’üm Sn. Pelin Lokmanhekim ile çalışma fırsatım oldu. 2010 yılı ocak ayında İstanbul’a tayinim çıktı ve  Garanti Leasing’de satıştan sorumlu Birim Müdürü olarak atandım. 2011 Ağustos ayından bu yana da  Alternatif Lease’de Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. 9  ve 11 yaşlarında Demir ve Doruk adında iki oğlum var.

Çocukluğunuzda hayal ettiğiniz meslek neydi?

Babamın Oyak Renault’daki görevinden dolayı tüm okul hayatım Renault satış ve servis bölümlerinde geçti. Doğal olarak etkilenmemek mümkün değil. İlkokul çağımdan itibaren serviste bakım ustalarıyla iletişim kurarak otomobillerle ilgili çok şey öğrendim ve her kademeden insanla iletişim kurmaya başlamam 7 yaşında başladı. Çok keyifli ve güzel yıllardı. Hafta sonları servise gidip, liftlerin altında otomobillerin tamir edilişlerini seyretmek rüya gibiydi. Hayalim otomotiv sektörüydü diyebilirim.

7  yıldır  Alternatif Lease’de çalışıyorsunuz. Alternatif Lease’de olmak sizin için ne ifade ediyor, bizlerle paylaşır mısınız?

Alternatif Lease’de olmak benim için gurur veren bir ruh halidir. Nedenine gelince, harika bir ekiple, güçlü bir mental yapıyla, çok zor rakiplerle, elinizde sınırlı olan güçle, demokratik ve güven veren bir Genel Müdür’le, son derece adrenalini yüksek tempoyla çalışıyor olmak müthiş bir duygu. Bunun bir parçası olabilmek beni heyecanlandırıp, daha da kuvvetlendiriyor. Tabi ki bir o kadar da yıpratıyor. Bu dengeyi seviyorum.

Kariyeriniz boyunca sizin için kırılma anları var mıydı? Bunlar nelerdi?

Birkaç tane kırılma anından bahsedebiliriz. Bir tanesi ağır baskı altında çalışmayı öğreten bir Genel Müdür Yardımcım vardı, onu unutmam mümkün değil, o stresi yönetmeyi öğrenene kadar çok genç yaşta sağlığımı kaybedip geri tekrar kazanmayı öğrendim. Yılmamayı ve dik durmayı o öğretti, kulakları çınlasın. Bir diğeri Garanti Leasing gibi bir camiaya 2. defa çağırılıp, yıllar sonra 38 yaşında, 1 yaşında ve 3 yaşında 2 çocukla, İstanbul’a taşınmamızdır. Gerçekten çok zordu, aileleri Ankara’da bırakabilmek,  bu kararı alabilmek eşimle aldığımız en zor karardır. Sonrasında da Alternatif Lease  ailesine gelmek çok önemli ve kritik bir karardı benim için.

Şansın ve rastlantının başarıyı etkilediğine inanır mısınız?

Şans ve rastlantının tanımını insanın kendisi belirler. Elbette oturduğunuz yerden şanslı olmayı ve o filmlerde olan rastlantıları yaşamayı beklemek hayalcilik olur. Ben  şuna inanırım, harcadığınız tüm çaba, iyilik ve kötülüklerin bedelini bir gün ödersiniz. Bence yaşamın felsefesi bu. Çabalarınız ve geride bıraktıklarınız size bir gün mutlaka başarı ve güzellikler olarak dönecektir.

Sizin için Leasing sektöründe Pazarlama Grubu’nda çalışan bir personelin olmazsa olmaz genel nitelikleri nelerdir?

Leasing sektöründeki bir satışçı profili; dinamik, ateşli, analitik düşünebilen, yeri geldiğinde yutkunabilip soğukkanlı olabilen, kendini yenileyebilen, konsantrasyonu yüksek, her yeni güne aynı dinçlikle başlayabilecek kadar zihni berrak olmalıdır.

Kariyeriniz boyunca hiç unutamadığınız bir anınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

Aslında herkesin unutamadığı iyi hatırladığı veya hatırlamak istemediği mesleki anlar vardır. Ben güzellikleri paylaşmayı tercih ederim. İlki 2009 yılı Aralık ayının son perşembesi, yeni yıl hemen öncesinde Garanti Leasing’deki Genel Müdürümün beni gece 10 da arayıp, Mehmet Akif senin İstanbul’a gelmeni istiyorum, 10 dakika sonra tekrar arayacağım, hemen Neslihan’la konuş ve bana kararını bildir dedikten sonra, tamam geliyoruz diyebilmek ve hayatında Ankara dışında kimsesi olmayan öğretmen eşiniz ve 2 çocuğunuzla 1 hafta içerisinde İstanbul’a yerleşmek inanılmaz bir karardı. Diğeri de 2011 Ağustos akşamlarından birinde Cunda’da ailemin tüm fertleriye otururken Alternatif Lease’den gelen telefonla bu değerli aileye katılma kararımı vermiş olmamdır.

Hayatınızda sizi etkileyen, idol olarak tanımlayabileceğiniz, örnek aldığınız bir kişi var mı? Varsa hangi yönleri sizi etkiledi?

İsimlerini vererek onlar arasında ayrım yapmak bana zarif bir yaklaşım olarak gelmiyor. Ancak sorunuza şöyle cevap verebilirim, mesleki yaşamımda dik durmayı, sabrı, adrenalini yüksek tutkuyla çalışmayı öğreten yöneticilerim oldu. Bu insanları hayranlıkla takip ettim, elimden geldiğince bu davranış modellerini sahiplenip bir karakter oluşturmaya çalıştım. Ne kadar başarabildiğimi veya başaramadığımı zaman gösterecektir. Bir tek her erkek çocuğu gibi babasını hayranlıkla seyreden bir evlat olarak, her mevkiden, toplumun tüm kademelerindeki insanları  aynı düzlem üzerinde kabul ederek, önemseyip, ona göre davranabilmemi babama borçluyum.

Genel Müdür Yardımcısı olarak bir gününüz nasıl geçiyor bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikle kendine karşı çok disiplinli ve programlıyımdır. Hafta içi akşamları geç yatmamaya özen gösteririm, sabah erken uyanıp ofise geçerim. Gün içerisinde ekibimin tamamıyla kontak halinde yaşarım. Müşteriler tekliflerinin, kredi komitelerinin birebir içindeyim. Bunu max seviyede iş takibi olarak düşünebilirsiniz veya başka bir bakış açısıyla da her şeyin çok içinde olduğuma kanaat getirebilirsiniz. Bölgeleri çok sık ziyarete giderim, neredeyse her ay diyebilirim. Bu ziyaretlerde çalıştığımız satıcı partnerlerimizi, şubelerimizi ve müşterilerimizi ziyaret etmeye özen gösteririm. Yerinde oturan bir yapım yok, günün nasıl geçtiğinin bazen farkına varmam.  Sahadaki bu mücadelenin kalıcı başarı adına ve ekip motivasyonu adına önemli olduğunu düşünüyorum.

Çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak sizin için ne kadar önemli? Bunun için  neler yapıyorsunuz?

Açıkçası tecrübe arttıkça geçmişe bakıp kendisine yaşatılmayan olumlu ve rasyonel ne kadar kavram varsa insan ekibine yaşatmak istiyor. En azından ben böyleyim. Bu anlamda mantık çerçevesinde rekabet adına nelere ihtiyacımız varsa bunlar için çok ciddi mücadele ederim. Zaman zaman olumlu sonuçlarıyla ekibimin motivasyonunu yüceltmeyi başarırım. Ama biliyorum ki yaşam zıtlıklardan oluşur, kimi zaman da bunu başaramıyor olabilirim. Ekibimin  sorunlarını dinler, çözüm bulmaya çalışırım. Yeni çalışma düzeninde self motivasyonun önemi vurgulanıyor. Sevgi, bağlılık ve güvenin olmadığı yerde kalıcı motivasyon sağlayamazsınız. Ben başarının tamamen ekip ruhuyla kazanıldığına inanırım. Başarısızlık ise öncelikle yöneticiye aittir.

Boş zamanlarınızda hangi aktiviteleri yapmaktan keyif alırsınız?

Hafta sonu oğullarımın tüm antrenman programlarında ben varım. Nisan ayından ekim ayı sonuna kadar bahçe işleriyle rutin ve düzenli bir şeklide bahçıvan misali uğraşmayı seviyorum. Dostlarımla ailecek görüşmeyi ve Boğazın sofralarını yaşamayı seviyorum.  Çocukları zaman zaman futbol maçlarına götürürüm. Onlara kendilerini ve etraflarını hırpalamadan iyi bir taraftar olmayı öğretmeye çalışıyorum. Metroda ve akşamları evde kitap okumayı seviyorum, ciddi bir metro yaşantım olduğunu söyleyebilirim. Yabancı dizi ve film seyretmeyi severim, buna zaman ayırmaya çalışıyorum.

Profesyonellere ve kariyerine yeni adım atacak gençlere tavsiye edebileceğiniz filmler ve kitaplar var mı?

Bu kitap ve film önerisi konusunu çok göreceli bir kavram olarak görüyorum. Benim okuduğum felsefe bazlı kitaplar başkalarının hoşuna gitmeyebilir. Kişinin kendini yetiştirmek adına, daha iyi hissetmek adına, düşünebilmek adına, hayata tutunabilmek adına kitap okuyabiliyor olması müthiş bir olay. Bence kariyerden önce insanın kendisiyle mücadelesi daha önemli.

Kariyerine Leasing sektöründe Pazarlama Grubu’nda başlayacak olan arkadaşlarımız için tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Hayata karşı disiplinli olabilmek bence sert olmak anlamına gelmez. Aksine insanı sürekli geleceğe motive eder, kendiyle mücadelesini sağlar. Önce disiplin, sonra mücadele ve bana göre en değerlisi tutkulu olabilmektir. Yaptığı işe tutkulu olabilmek; bilgiyi geliştirmek ve başarının anlamını kavrayabilmek demektir. Ne olursa olsun bilgiyi yüceltip tutkularını yaşayarak çalışmalılar. Satış işinde başarılı olabilmek,  doğan her yeni bir güne tutkuyla başlayabilmektir. Bunun için beden ve ruh disiplinini oluşturabilmek en değerli hazinedir.

Leasing sektörü ile Bankacılık arasında bir bağlantı var mı? Var ise bunu nasıl tanımlarsınız? Örneğin Leasing sektöründe çalışan birinin Bankacılık deneyiminin olması sizce avantaj mıdır?

Elbette leasing sektörü ve bankacılık arasında bir bağlantı var. Kredi sunabiliyor olmamız ortak noktamız. Bankacılık koca bir dünya, ciddi bir ürün çeşitliliği var. Bizim tarafta ortada bir ekipmanın satın alınması ve kiralanması var. Açıkçası Leasing’i bankacılık ürünlerinden bir tanesi olarak düşünebilirsiniz . Bankacılık sektöründe çalışan bir arkadaşımız, hangi departmanda görev alıyorsa o açıdan değerlendirerek Leasing’de avantaj olup olmayacağına kanaat getirebiliriz. Siz eğer bankada satış ekibindeki bir arkadaşımız için soruyorsanız, edindiği bankacılık tecrübesi kendisine bir avantaj sağlayacaktır. Mesele, uyum sağlayabildiğiniz noktada benzer dünyalarımızın olduğunu anlamaktır.

Bundan sonrası için gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz, hayaliniz var mı?

Olmaz mı hiç! Hayalleriniz yoksa bence oyun bitmiştir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben bu röportaj için sizlere teşekkür ederim. Dilerim bazı cevaplarım maksadını aşmamıştır. Alternatif Lease’in bir personeli olarak bankamızla  birlikte omuz omuza nice başarılı işlere imza atmamızı diliyorum.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: