Alternatif Lease Finans Genel Müdür Yardımcımız Serdar Bulat Hakkında Merak Edilenler..

Kısaca kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?

Üniversite yıllarında her fırsatta değişik işlerde çalışırken finansı sevdiğimi fark edip bu alana yönelmeye karar verdim. Mezun olduktan sonra PWC’de denetçi olarak çalışmaya başladım. Sonrasında Finansbank’ta ve Anadolu Grubu’nda çalıştım. O sıralar Anadolu Grubu Alternatif Lease’i yeni kurmuştu. Bana da Finans’tan sorumlu Müdür Yardımcılığı teklif edildi, kabul ettim ve göreve başladım.

Çocukluğunuzda hayal ettiğiniz meslek neydi?

Ailemde çokça kaptan ve balıkçı vardı, o nedenle denize ve denizcilere yakın olduğumdan, bir yaşıma kadar denizci olmak bana hep çekici gelmişti. İlgim ve yakınlığım kaybolmadı ama hayat her zaman size göre akmıyor…

21  yıldır  Alternatif Lease’de çalışıyorsunuz. Alternatif Lease’de olmak sizin için ne ifade ediyor, bizlerle paylaşır mısınız?

21 yıl önce, yeni kurulmuş ve henüz ilk leasing sözleşmesini bile yazmamış bir şirkete Müdür Yardımcısı olarak başlamıştım. Leasing belirli yatırımlar hariç henüz çok yaygın değildi, zaman içerisinde görev alanlarım genişledi ve sonrasında Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda çalışmaya başladım. Alternatif Lease yıllar boyu hep dinamik bir şirket oldu.  Farklı dönemleri farklı yöneticiler ve  ekip arkadaşları ile birlikte yaşadık, her birinden çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum.

Şansın ve rastlantının başarıyı etkilediğine inanır mısınız?

Başarı bunlara tam olarak bağlı değil sanıyorum ama bir ölçüde şansın da etkisi mutlaka vardır. Başarı doğru zamanda ve doğru yerde olmak ise buna şans ya da rastlantı denebilir. Şansla veya rastlantıyla uzun süreli başarı pek elde edilmemesine rağmen herkesin şansıyla kötüden sıyrıldığı veya iyiliğin kucağına düştüğü anlar da olur sanırım.

Sizin için Leasing sektöründe Finans Grubu’nda çalışan bir personelin olmazsa olmaz genel nitelikleri nelerdir?

Analitik düşünme, problem çözme, dikkat ve sabır en çok önem verdiğimiz yetenekler.

Kariyeriniz boyunca hiç unutamadığınız bir anınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

Dönemi yaşamış olan bir çok kişi için benzer olduğu gibi 11 Eylül’ü hep hatırlıyorum. Kulelere yapılan saldırı videosunu tekrar tekrar izlemekten kendimizi alıkoyamazken bir yandan dünyanın geleceğini tahmin etmeye çalışmıştık.

Hayatınızda sizi etkileyen, idol olarak tanımlayabileceğiniz, örnek aldığınız bir kişi var mı? Varsa hangi yönleri sizi etkiledi?

Anadolu Grubu’ndan Sayın İbrahim Yazıcı’nın mütevazılığı beni hep etkilemiştir. Bunu bir çok yerde aktarmaktan da zevk duyarım.

Genel Müdür Yardımcısı olarak bir gününüz nasıl geçiyor bizimle paylaşır mısınız?

Her günün ajandası oldukça yoğun; yazışmalar, kontroller, onaylar, raporlar, toplantılar, sorunlar, çözüm arayışları ve ülke ve dünya gündemini takip etmek için aralarda yeterli vakit yaratmakla geçiyor.

Çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak sizin için ne kadar önemli? Bunun için  neler yapıyorsunuz?

Biraz genel bir cevap olacak ama değişim ihtiyacını şöyle aktarayım; Finans/bankacılık yıllardan beri aynı temelde faaliyet gösterirken ekiplerimize katılmakta olan yeni nesil çalışma arkadaşları artık çok farklı dünya görüşlerine sahipler. Günümüzde Finans/bankacılığın en önemli hedeflerinden biri hem sunulan hizmette hem de bu hizmetlerin üretim ortamında yeniliklere açık olmak, ekipleri sürekli motive tutmak olmalı. Tepe yöneticilerin bunu daha iyi görmelerini dilerim. Aksi takdirde bankacılığa ilgi zamanla azalabilir ve bu nedenle ekip arkadaşlarını daha sınırlı bir aday topluluğundan  seçmek durumunda kalabilirler. Değişim sağlanırsa ekipler de motive kalır, verimlik artar.

Boş zamanlarınızda hangi aktiviteleri yapmaktan keyif alırsınız?

Seyahat en büyük tutku ve mutluluklarımızdan biri. Çoğunlukla dünyanın popüler olmayan bölgelerini tercih ediyoruz. Su sporlarından bisiklete, koşuya bir çok farklı dalda spor aktivitelerine de katılırım.

Profesyonellere ve kariyerine yeni adım atacak gençlere tavsiye edebileceğiniz filmler ve kitaplar var mı?

Nokta atışlı tavsiyeler belirli bir yaş aralığı tarafından pek dikkate alınmıyor. Herkesin ilgi ve faaliyet alanı hem farklıdır hem de zaten yıllar içerisinde değişir. Bence bu yüzden, kişinin  okuma alışkanlığını edinmiş olması yeterlidir, yolunu kendisi bulacaktır…

Kariyerine Leasing sektöründe Finans Grubu’nda başlayacak olan arkadaşlarımız için tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Bizim kendi sorumluluk alanımız olan Finans aynı çatı altındaki diğer alanlara göre biraz daha farklı bir disiplin. Analitik yaklaşım, kontrollerle çalışmak, dikkat, dakiklik, gündemi takip etmek, çözümsel yaklaşımlar bizim için çok önemli kriterler. İlgi ve yeteneklerini yakın hissedenler için Finans her zaman zevkli bir çalışma alanı olabilir. Bu bakışa yakın ekip arkadaşlarını aramıza katmak, onları bu formata uygun yetiştirmek bizim ana hedefimiz.

Leasing sektörü ile Bankacılık arasında bir bağlantı var mı? Var ise bunu nasıl tanımlarsınız? Örneğin Leasing sektöründe çalışan birinin Bankacılık deneyiminin olması sizce avantaj mıdır?

Uygulanan finans teorisi temelde aynı olsa da leasing çok kapsamlı mevzuatı nedeniyle özel bir alan ve bu nedenle diğer finansal kuruluşlara pek  benzemiyor. Yani teoriyi bilseniz de mevzuat pratikte hayati bir rol oynuyor. Bankacılık deneyimi mutlaka faydalıdır ancak bunu avantaja çevirmek de  kişinin kendi elinde…

Bundan sonrası için gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz, hayaliniz var mı?

Belki bir balıkçı hikayesi yazmak ama Meksikalı değil tabii ki…

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm finans gubumuza başarı ve mutluluk diliyorum.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: